Sprzedaż firmy też może być formą sukcesji

Sukcesja dla nas to przede wszystkim przekazanie biznesu następnym pokoleniom. Czy jednak sprzedaż biznesu możemy traktować również jako formę sukcesji. Naszym zadaniem tak. A o to kilka powodów.

  1. Brak sukcesora

Badania pokazują, że tylko 6% dzieci właścicieli firm jest zainteresowanych przejęciem biznesu rodziców. To dość jasno pokazuje, że nowe pokolenie pragnie podążać własną drogą. Oczywiście sukcesor nie musi być tym z pierwszej linii pokoleniowej. Niemniej większość rodziców,, chce zostawić dla swoich dzieci konkretne korzyści materialne. Przekazanie firmy osobie z dalszej rodziny z pewnością rodziło będzie konflikt. W tej sytuacji sprzedaż biznesu zabezpieczy finansowo seniorów oraz dzieci.

  1. Emerytura dla właściciela biznesu

Dla osób, które marzą o emeryturze jest to z pewnością dobre rozwiązanie. Z jednej strony można powiedzieć, że pozbywają się czegoś na co pracowali latami. Z drugiej jednak strony to na co pracowali może im teraz przynieść korzyści w postaci dużej jednorazowej kwoty, która wystarczy na komfortowe i dostatnie życie emeryta.

  1. Sensowność dalszego prowadzenia biznesu w długiej perspektywie

Tutaj warto dobrze odrobić pracę domową i przeanalizować sytuacje rynkową. Być może firma, którą prowadzimy i mamy zamiar przekazać ją następnym pokoleniom działa w branży zupełnie nierozwojowej lub takiej, która za kilka lat zniknie z rynku, bądź ulegnie dużej konsolidacji. Nowe technologie wypierają z rynku wiele produktów i usług. Jeszcze kilkanaście lat temu korzystaliśmy z kaset video oraz magnetofonowych. Dziś są one już nikomu nie potrzebne. Firmy, które je produkowały, jeżeli nie znalazły innej niszy to dawno zbankrutowały.

Z powyższych kilku powodów wynika, że nie zawsze warto dążyć do tradycyjnej sukcesji. Niemniej zawsze warto mieć plan i rozwiązanie. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy przekazać firmę czy lepiej ją sprzedać  warto przeprowadzić profesjonalny audyt. Ułatwi on decyzję, która będzie poparta profesjonalną analizą. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług w tym zakresie.

Podziel się
1 580 wyświetleń

Przeanalizuj swoją sytuację finansową. Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon

Treść wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


sześć + 2 =