Polskie firmy staną przed wyzwaniem związanym z rewolucją majątkową

roslinkii-foto

Bank Zachodni WBK i PI Research przygotowały raport „Prognoza majątku – jak demografia zmieni aktywa Polaków” w którym wskazują, iż jednym z największym wyzwań rewolucji majątkowej w Polsce będzie sukcesja w firmach rodzinnych.

W ciągu najbliższych lat pokolenie, które wzbogaciło się na transformacji gospodarczej będzie przekazywało swój majątek dzieciom. W raporcie znajdziemy informację, że do 2040 r. całkowity majątek Polaków wzrośnie o 70 proc., a wartość wszystkich zgromadzonych aktywów przekroczy kwotę 20 bln zł. Jeżeli zestawimy te liczby z liczbą firm rodzinnych w Polsce czyli 36% wszystkich firm, to okazuje się, iż sukcesja w tych firmach stanie się największym wyzwaniem.

Udział dziedziczonego majątku ulokowanego w przedsiębiorstwach wzrośnie ponad dwukrotnie z 5,5 do 11,4 proc. całości spadku. Co prawda, częściowo sukcesja nastąpi już w momencie przechodzenia na emeryturę pokolenia nestorów rodzin, założycieli firm i będzie elementem darowizny poprzedzającej spadek, ale sytuacja wymusi na spadkobiercach podjęcie decyzji czy kontynuować działalność rodziców. W sumie problem ten będzie dotyczył firm wycenianych na 223 mld zł – mówi Adam Czerniak, główny ekonomista PI Research.

Niestety badania przeprowadzone przez Instytut Biznesu Rodzinnego pokazują, iż tylko w co trzeciej firmie rodzinnej sukcesja się udaje. Te same badania pokazują również, że tylko 15% firm trafia w ręce trzeciego pokolenia.

Specjaliści wskazują, iż główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak przygotowania. Z reguły właściciele firm nie mają żadnych scenariuszy oraz planów dziedziczenia. Jedynie 10% firm rodzinnych posiada spisany plan takiego przedsięwzięcia. Liczby te robią wrażenie. Niestety negatywne. Niechęć do podejmowania zagadnień związanych z sukcesją w przedsiębiorstwach rodzinnych jest pokłosiem faktu, że w naszym społeczeństwie śmierć i wszelkiego rodzaju tragiczne wypadki są nadal tematem tabu.

W przypadku firm rodzinnych zapewnienie ciągłości finansowej nie oznacza tylko płynności finansowej dla przedsiębiorstwa, ale – co szczególnie ważne – także dla rodziny. Konsekwencje zachwiania tej płynności poniesie nie jakiś mityczny zarząd, nie rzadko widywany prezes zarządu – konsekwencje poniesie syn lub córka, mąż lub żona. To zmienia optykę. Dlatego warto się tymi sprawami zająć już dziś.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami w celu przeprowadzenia darmowej analizy w Państwa przedsiębiorstwie.

Podziel się
1 846 wyświetleń

Przeanalizuj swoją sytuację finansową. Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon

Treść wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 + = pięć