Czy Ministerstwo Finansów utrudni sukcesję?

Ministerstwo Finansów

Fiskus planuje niekorzystne zmiany w stosunku do firm rodzinnych. O planach Ministerstwa alarmuje fundacja Firmy Rodzinne. Chodzi o uchwalone w sejmie pod koniec października przepisy, które uniemożliwią zaliczenie w koszty uzyskania przychodu kosztów związanych z majątkiem odziedziczonej firmy. Brzmi to wszystko zawile jednak jest to bardzo podstępna zmiana, która może skutecznie powstrzymać procesy przekazywania majątku w polskich firmach rodzinnych. Najlepiej omawiane zmiany zobrazuje poniższy  przykład.

Właściciel firmy rodzinnej inwestuje w swój biznes 100 tys zł np. kupił nowe maszyny. Następnego dnia nagle umiera. W tym momencie rodzina, która będzie przejmowała interes nie będzie mogła odliczyć tych 100 tys. zł od podatku. Będzie musiała zapłacić pełny podatek dochodowy!

Fundacja Firmy Rodzinne twierdzi, że takie sytuacje mogą „zadusić przedsiębiorstwa przechodzące trudną – wymuszoną śmiercią nestora – zmianę pokoleniową.” W pełni się z tym stwierdzeniem zgadzamy. Z naszych doświadczeń, po przeprowadzeniu już kilkuset procesów sukcesyjnych możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż duża część biznesów dzięki tej zmianie po prostu upadnie. W firmach, w których nagle umiera właściciel i trzeba szybko i sprawnie przeprowadzić zmianę pokoleniową jest tyle problemów, że kwestia pełnego podatku po prostu jest jeszcze dobije.

Naszym zdaniem ta zmiana jest bardzo krótkowzroczna. To tak jak zbieranie jabłek w sadzie ale poprzez wycinanie całych drzew. Jabłka będziemy mieli, drewno również ale w przyszłym roku nie będzie już nic.

Nas bardzo te zmiany dziwią. Są sprzeczne w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi i deklaracji innego ministerstwa – Ministerstwa Rozwoju. To ten resort proponował utworzenie instytucji zarządcy sukcesyjnego. Zmiana ta miała zapobiegać likwidacją firm w których doszło do śmierci właściciela. Opis tej propozycji znajdziecie Państwo na naszym blogu. Dlatego tym bardziej nie możemy zrozumieć pomysłów Resortu Finansów. Wygląda na to, że jedno ministerstwo pomaga, a w tym czasie drugie dobija. W rezultacie znowu jesteśmy w punkcie wyjścia.

Rozwiązanie tej niekorzystnej sytuacji jest tylko jedno – zmiany oraz proces sukcesyjny trzeba przeprowadzić wcześniej, zaplanować je i starannie wdrożyć w życie. Wtedy mamy gwarancję, że nasz biznes będzie funkcjonował nawet po naszej śmierci. Aby zrobić to dobrze wystarczy skorzystać z naszych usług. Konsultacja z naszym doradcą jest całkowicie darmowa. Dlatego zachęcamy do umówienia spotkania z nami – dzwońcie tel. 54 234 11 98 lub piszcie info@protecta.pl.

Podziel się
2 397 wyświetleń

Przeanalizuj swoją sytuację finansową. Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon

Treść wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć − 4 =